Гетьмани України

Керманич української державності Іван Скоропадський

опубліковано 6 січ. 2021 р., 06:28 Людмила Гелбутовская   [ оновлено 6 січ. 2021 р., 06:32 ]

Іва́н Скоропа́дський (1646-1722) — український військовий, політичний і державний діяч, гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави в Лівобережній Україні. Представник козацького роду Скоропадських. Старший син Іллі Скоропадського. Генеральний бунчужний, генеральний осавул, стародубський полковник.
Взяти булаву "гетьмана України по обидва боки Дніпра" полковникові Івану Скоропадському (1646-1722) судилось у найтрагічніші для України дні - коли вирішувалася доля антиросійського повстання гетьмана Івана Мазепи. Це сталося, коли Скоропадському було вже 62 роки і, судячи з усього, цілком несподівано для полковника, який вже, мабуть, вважав, що, дбаючи про здоров'я, йому час узагалі відходити від козацьких справ.
Яка ж роль належить гетьманові Скоропадському в долі України? Передусім, роль того, хто, ставши на чолі пошматованої, колись великої, а нині позбавленої державності держави, на чолі ураженого розбратом народу, - намагався зробити все можливе, щоб якось урятувати цей народ від остаточного винищення і зберегти його гідність від цілковитого приниження.

Непереможний гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний

опубліковано 1 лип. 2020 р., 06:30 Людмила Гелбутовская   [ оновлено 5 лип. 2020 р., 08:39 користувачем Державна бібліотека України для юнацтва ]

до 445-річчя від дня народження Петра Конашевича- Сагайдачного

Петро Конашевич-Сагайдачний —козацький ватажок, кошовий отаман Війська Запорозького, Гетьман реєстрового козацтва. Організатор успішних походів українських козаків проти Кримського ханства, Османської імперії та Московського царства, меценат православних шкіл. Оспіваний у багатьох козацьких думах та українських народних піснях.

Сагайдачний значно перевершував попередників своєю освіченістю, своїми задатками і талантами. Фактично він став першим великим гетьманом України. Петро Сагайдачний проводив політику, спрямовану не тільки на відстоювання інтересів козацтва, але й на деякі загальноукраїнські інтереси, як він їх розумів у духовній сфері,  у питаннях віри, у питаннях освіти, у питаннях автономії  території України.

До однієї з найбільших заслуг гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного належить проведення реформи військ на Січі. Сагайдачний перетворив партизанські загони козаків на регулярне військо, усунув з військ вольницю, завів сувору дисципліну, заборонив пити горілку під час морських походів, "а за пияцтво нерідко карав на смерть".Меценат та борець за самостійність України – Данило Апостол

опубліковано 21 січ. 2020 р., 03:34 Tatyana Yakushko   [ оновлено 21 січ. 2020 р., 03:36 ]

Бібліографічний посібник містить описи окремих джерел, статей з періодичних видань, збірок, енциклопедій та електронних ресурсів. Матеріал складається з трьох розділів, у кожному з яких бібліографічні описи розмі щуються в алфавітному порядку, має іменний покажчик та додатки (Кохання Данила Апостола, Герб Данила Апостола, Цікавинки з життя гетьмана).
Видання призначене учнівській та студентській молоді, викладачам,
бібліотечним фахівцям та читачам, які цікавляться цією темою.

Посилання для цитування:

Меценат та борець за самостійність України – Данило Апостол : бібліогр. покажч. / [уклад. Ю. Круть ; ред. : В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ, 2019. – 40 с.


Гетьман Війська Запорізького – Кирило Розумовський

опубліковано 12 лип. 2018 р., 07:01 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 11 вер. 2018 р., 03:54 користувачем Tatyana Yakushko ]

Кирило Розумовський – останній гетьман України. Життя цієї людини – приклад неймовірної примхливості долі. 
З’явившись на світ у родині простого українського козака і почавши свою кар’єру з випасу громадської худоби, Кирило Розумовський завдяки своєму брату Олексію опиняється в Петербурзі, отримує блискучу на той час освіту і в 1746 р. стає президентом Імператорської академії наук і мистецтв. А в 1750 р. його чекає ще один несподіваний поворот долі – завдяки складній міжнародній обстановці російська
імператриця Єлизавета Петрівна вирішує відновити в Україні інститут гетьманства, і вибір правительки падає на Кирила Розумовського.
...За Розумовського Гетьманщина пережила «золоту осінь» своєї автономії.  ....Саме за гетьманування Розумовського козацька верхівка нарешті домоглася свого, завершивши почате ще наприкинці XVII ст. перетворення з корпусного офіцерства
на типове дворянство.
Бібліографічний опис для цитування: 
Гетьман Війська Запорізького – Кирило Розумовський : бібліогр. покажч. / [уклад. Ю. Круть ; ред. : С. Чачко, В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б.в.], 2018. – 36 c.

Славетний син України Пилип Орлик

опубліковано 12 лип. 2018 р., 06:54 Державна бібліотека України для юнацтва

Військові походи та грандіозні битви, криваві сутички один на один з ворогом, перемоги і поразки, втомливі переїзди й конспіративні зустрічі, шифровані листи й перехоплені таємні записки, офіційні прийоми монархами Європи та Азії й перебування у злиденному стані, літературні читання й філософські диспути довголітня вірність коханій дружині й передчасна смерть улюблених дітей – ось невеликий перелік героїчних, детективних і трагічних сюжетів, які супроводжували славетного сина України Пилипа Орлика протягом усього життя.

Іван Мазепа

опубліковано 30 лип. 2014 р., 05:29 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 20 бер. 2019 р., 08:49 ]

Гетьман Мазепа: у пошуках історичної об’єктивності : (до 300-річчя подій, пов’язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана Івана Мазепи та уладенням українсько-шведського союзу) : бібліогр. покажч. / Уклад. Н. Мельник, Т. Буряк, Н. Гуцул; ред. В. Чачко, В. Кучерява. – К., 2008. – 40 с.
В історії України важко знайти особу, навколо якої точилися б 
настільки гострі суперечки, перехрещувалися б настільки різні думки, як навколо Івана Мазепи. Захоплення, різке неприйняття, замовчування – такий, щонайменше, діапазон суджень дослідників  про нього.

Справді, ряд обставин зумовив неоднозначність оцінок і характеристик. Що нового Іван Мазепа вніс у розвиток державницької ідеї? Яке його місце серед українських гетьманів? Чому улюбленець Петра І, на якого сипалися царські щедроти, став його заклятим ворогом? Це лише незначна частина питань, що вимагають відповіді правдивої, об’єктивної, побудованої на фактах, а не на домислах та емоціях.
Гіпотетичний портрет гетьмана 
Богдан Хмельницький

опубліковано 30 лип. 2014 р., 05:09 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 12 лип. 2018 р., 06:50 ]

Десятиліття правління Богдана Хмельницького (1648 – 1657) 
певним чином визначило характер усієї подальшої історії України.

1-7 of 7