Гетьмани України

Гетьман Війська Запорізького – Кирило Розумовський

опубліковано 12 лип. 2018 р., 07:01 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 11 вер. 2018 р., 03:54 користувачем Tatyana Yakushko ]

Кирило Розумовський – останній гетьман України. Життя цієї людини – приклад неймовірної примхливості долі. 
З’явившись на світ у родині простого українського козака і почавши свою кар’єру з випасу громадської худоби, Кирило Розумовський завдяки своєму брату Олексію опиняється в Петербурзі, отримує блискучу на той час освіту і в 1746 р. стає президентом Імператорської академії наук і мистецтв. А в 1750 р. його чекає ще один несподіваний поворот долі – завдяки складній міжнародній обстановці російська
імператриця Єлизавета Петрівна вирішує відновити в Україні інститут гетьманства, і вибір правительки падає на Кирила Розумовського.
...За Розумовського Гетьманщина пережила «золоту осінь» своєї автономії.  ....Саме за гетьманування Розумовського козацька верхівка нарешті домоглася свого, завершивши почате ще наприкинці XVII ст. перетворення з корпусного офіцерства
на типове дворянство.
Бібліографічний опис для цитування: 
Гетьман Війська Запорізького – Кирило Розумовський : бібліогр. покажч. / [уклад. Ю. Круть ; ред. : С. Чачко, В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б.в.], 2018. – 36 c.

Славетний син України Пилип Орлик

опубліковано 12 лип. 2018 р., 06:54 Державна бібліотека України для юнацтва

Військові походи та грандіозні битви, криваві сутички один на один з ворогом, перемоги і поразки, втомливі переїзди й конспіративні зустрічі, шифровані листи й перехоплені таємні записки, офіційні прийоми монархами Європи та Азії й перебування у злиденному стані, літературні читання й філософські диспути довголітня вірність коханій дружині й передчасна смерть улюблених дітей – ось невеликий перелік героїчних, детективних і трагічних сюжетів, які супроводжували славетного сина України Пилипа Орлика протягом усього життя.

Іван Мазепа

опубліковано 30 лип. 2014 р., 05:29 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 20 бер. 2019 р., 08:49 ]

Гетьман Мазепа: у пошуках історичної об’єктивності : (до 300-річчя подій, пов’язаних з воєнно-політичним виступом гетьмана Івана Мазепи та уладенням українсько-шведського союзу) : бібліогр. покажч. / Уклад. Н. Мельник, Т. Буряк, Н. Гуцул; ред. В. Чачко, В. Кучерява. – К., 2008. – 40 с.
В історії України важко знайти особу, навколо якої точилися б 
настільки гострі суперечки, перехрещувалися б настільки різні думки, як навколо Івана Мазепи. Захоплення, різке неприйняття, замовчування – такий, щонайменше, діапазон суджень дослідників  про нього.

Справді, ряд обставин зумовив неоднозначність оцінок і характеристик. Що нового Іван Мазепа вніс у розвиток державницької ідеї? Яке його місце серед українських гетьманів? Чому улюбленець Петра І, на якого сипалися царські щедроти, став його заклятим ворогом? Це лише незначна частина питань, що вимагають відповіді правдивої, об’єктивної, побудованої на фактах, а не на домислах та емоціях.
Гіпотетичний портрет гетьмана 
Богдан Хмельницький

опубліковано 30 лип. 2014 р., 05:09 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 12 лип. 2018 р., 06:50 ]

Десятиліття правління Богдана Хмельницького (1648 – 1657) 
певним чином визначило характер усієї подальшої історії України.

1-4 of 4