Відомі постаті України

Київська Русь Ярослава Мудрого

опубліковано 10 груд. 2019 р., 04:36 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 19 трав. 2020 р., 02:50 користувачем Людмила Виноградова ]

Після смерті князя Володимира Великого між його синами почалася кривава війна за владу. У ній загинули улюблені сини Володимира Борис і Гліб, яких церква проголосила першими святими на Русі. У 1019 р. у битві на річці Альті Ярослав переміг свого головного суперника – пасинка Володимира Святополка, прозваного за вбивство братів Окаянним. Із братом Мстиславом Ярослав у 1026 р. уклав угоду, за якою вони розділили по Дніпру Південну Русь. Ярослав отримав Правобережжя з Києвом, Мстислав – Лівобережжя з Черніговом. По смерті Мстислава (1036 р.) Ярослав зробився, за словами "Повісті минулих літ", "самовладцем Руської землі".

Ярослав Мудрий князював у Києві 35 років (1019–1054 pp.). Він послідовно продовжував державотворчу політику свого батька. Головну увагу Ярослав приділяв внутрішнім проблемам, а також відбудові країни та захисту її кордонів. 1036 р. він розбив і відкинув назавжди від Києва печенігів, на початку 1030-х pp. відвоював у Польщі червенські міста і Белзьку волость, здійснив успішні походи проти ятвягів і Литви. Для захисту західних рубежів держави київський князь заснував над р. Сяном місто Ярослав, підкорив племена чуді, на березі Чудського озера заклав місто Юр'їв (християнське ім'я Ярослава – Юрій, Георгій). Після розгрому печенігів південні кордони Київської Русі на Правобережжі відсунулися від річки Стугни до Росі приблизно на 100 км. На Росі було збудовано Юр'їв (сучасна Біла Церква) та інші міста-фортеці. Київська Русь стала найбільшою державою в Європі, її кордони простягалися від Волги до Карпат і від Росі до Балтійського моря. У 1043 р. був здійснений похід на Константинополь.

Могутність Київської держави була визнана всією Європою, і правлячі династії почали вступати з родиною київського князя у шлюбні відносини. Самого Ярослава Мудрого звали "тестем Європи". Його дружиною була дочка шведського короля Інгігерда (Ірина). Сестра князя Добронега була дружиною польського князя Казимира. Одна його дочка Анна стала французькою королевою, друга, Єлизавета – норвезькою, третя, Анастасія – угорською. Син Ярослава Всеволод одружився з дочкою візантійського імператора Костянтина Мономаха Марією, від цього шлюбу народився майбутній київський князь Володимир Мономах.

Презентація Google


Августин Волошин – президент Карпатської України

опубліковано 27 лют. 2019 р., 10:43 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 17 бер. 2019 р., 08:25 ]


Пропонуємо Вам дізнатись про життя та діяльність першого президента Карпатської України - Августина Івановича Волошина.

У березні 1939 р. Августина Волошина одноголосно було обрано першим президентом Карпатської України, тоді ж ухвали її Конституцію, національну символіку – синьо-жовтий прапор, гімн «Ще не вмерла Україна» – і крайовий герб, складовою частиною якого був Золотий тризуб.1-2 of 2