Трагічна пам'ять жертв голодомору 1932-1933 рр.

День пам'яті жертв голодоморів (щорічний національний пам'ятний день в Україні, що припадає на четверту суботу листопада).

"Запали свічку!" - щорічно в Україні проводять акцію, під час якої о 16-00 вшановують пам'ять жертв голодоморів хвилиною мовчання та встановлюють запалену свічку на підвіконня.

До Дня пам'яті жертв голодоморів у  ДЗ "ДБУ для юнацтва" підготовлено тематичні виставки книг
Історія України велична і трагічна водночас - радість і смуток, тріумф і ганьба. Голодомор 1932-1933 років - це каральна акція у формі конфіскації у селян усього продовольства. Створення штучного голодомору було превентивним заходом і мало запобігти масовим виступам проти існуючого режиму. Конфіскація продовольчих запасів у сільського населення УСРР зумовила загибель від голоду близько 3,5 млн. осіб, насамперед дітей і людей похилого віку. У Законі України "Про Голодомор 1932 -1933 років в Україні" від 28 листопада 2006 року № 376 - V справедливо відзначається, що це був геноцид проти українського народу.

Народна мудрість вчить: "У болото влізти легко, а назад - хоч воли впрягай". Та найстрашніше - це болото байдужості: тут уже ніякі воли не допоможуть. Може, тому ми зараз і приречені на хвороби фальші та брехні, що наші серця зачерствіли, і нам важко осягнути страхіття, пов'язані зі змореними голодом людьми, які були зрощені українською землею і в неї пішли передчасно. Невже нам байдуже, бо це було давно і не з нами? Невже так легко зламати хребет народу? Хто ж, як не ми, буде піклуватися про те, щоб подібні страхи не повторилися?

Голодний та знесилений народ не здатний до творення. Забуваються обряди та традиції. Адже не просто так запалюють свічку на помин душі. Свічка є багатовимірним символом. В українців існує споконвічна традиція, коли людина помирає - запалювати свічку, щоб освітлювати душі шлях у потойбіччя. А оскільки у 33-му ніхто не запалював поминальних свічок - душі померлих і досі неприкаяні і не опікуються нами. Тому всі небайдужі до долі свого народу, майбутнього дітей та онуків українці підтримують традицію запалювати поминальну свічку 22 листопада - у День Свободи та Пам'яті жертв голодомору та політичних репресій. Приєднуйся! Адже це так важливо!

Дзвони пам'яті б'ють у скронях,
Їх відлуння летить у вись
33-й - страшний, голодний
У майбутнім - не повторись!

Головні бібліографи відділу інформаційно-бібліографічної роботи Т. Буряк, Н. Гуцул

Відео YouTube


Відео YouTube