Визначні пам'ятки історії та культури України

Відлуння віків 

Державний реєстр національного культурного надбання — список пам'яток археології, архітектури й містобудування, історичних, документальних й інших об'єктів, що становлять виняткову цінність з огляду історії, культури, етнології чи науки України.
Державний реєстр нерухомих пам'яток України містить перелік об'єктів культурної спадщини, які офіційно беруться державою під охорону. Такі об'єкти визначаються незалежно від форм власності, відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності. Після внесення до реєстру об'єкти культурної спадщини набувають статусу пам'яток.

Світова спадщина ЮНЕСКО (англ. World Heritage) — видатні культурні та природні цінності, що вважаються надбанням усього людства. Ці цінності перелічені в Списку ЮНЕСКО. Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні

Туристичні перлини України. Київщина.

опубліковано 19 трав. 2019 р., 05:23 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 19 трав. 2019 р., 05:40 ]

Туристичні перлини України. Київщина : бібліогр. покажч. / [уклад. С. Настенко ; ред. : С. Чачко, В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – К. : [б.в.], 2019. – 29 с.

Любов до подорожей дарує незрівняне почуття. Що більше мандруєш, то більше прагнеш знов і знов поїхати кудись: змінити обстановку, познайомитися з новими людьми, побачити незнайомі місця. Поїздки збагачують нас корисним досвідом, розширюють кругозір, дарують радість і яскраві враження.

Наша Україна дуже різноманітна. Захід не схожий на схід, а північ – на південь. Карпатські гори відрізняються від Кримських. Міста на Закарпатті та Львівщині мають вигляд зовсім не такий, як на Київщині чи Полтавщині.

Архітектурна спадщина також багатогранна. Найбільше в справі облагороджування просторів країни рукотворними пам’ятками прислужилася церква. Вцілілі зразки, поруч з якими постають, милуючи око, достойні нові або відтворені храми,  прикрашають українські ландшафти всюди. Різноманітні фортифікаційні споруди – фортеці і замки, міські оборонні мури і вежі, перетворились на стильні резиденції, а більшу частину
з них зруйнували час і люди.

Природничу скарбницю України наповнюють різноманітні біосферні і природні заповідники, національні природні парки, заказники, пам’ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні і зоологічні парки, пам’ятки садово-паркового мистецтва, кількість яких щороку зростає.

Пропонований бібліографічний покажчик «Туристичні перлини України. Київщина» із серії «Знай Україну» містить перелік бібліографічних джерел, ознайомившись з якими Ви більше дізнаєтеся про туристичні об’єкти Київщини.


Оберіг, що об'єднує патріотів

опубліковано 6 трав. 2019 р., 04:55 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 19 трав. 2019 р., 05:07 ]
    У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка - яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.
    День вишиванки - поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане к сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня.


Відео YouTube
Кролевецькі ткані рушники

опубліковано 13 бер. 2019 р., 08:01 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 19 трав. 2019 р., 05:07 ]

«І на тім рушникові...». Кролевецькі ткані рушники : бібліогр. список / [уклад. Г. Буркацька ; ред. С. Чачко] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – Київ : [б.в.], 2019. – 11 с.

Парафразом відомих крилатих висловів «Архітектура – застигла музика», «Поезія – живопис, що промовляє», «Живопис – німа музика», може бути ствердження: «Кролевецькі рушники – виткана любов’ю українська пісня».

Дивишся на ткане українське диво, і ніби звучить музика Миколи Лисенка... Може, це відомий гімн «Молитва за Україну», аранжування народної пісні, лейтмотив опери «Тарас Бульба»? Ні, відлунням у серці «Кролевецькому рушнику» звучить «Елегія» Миколи Лисенка.

Завантажити.


Мандруй Україною

опубліковано 17 січ. 2018 р., 12:44 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 17 січ. 2018 р., 12:50 ]
Сайт discover.net.ua створений для всіх бажаючих подорожувати Україною та проводити вихідні дні в нових місцях. 

Цікаві фото та відео матеріали, фотосфери та фототури по визначними місцями України надихають на незабутню подорож Україною.

Карта туристичних локацій

За допомогою інтерактивної мапи ти можеш знайти цікаві тобі місця в усіх регіонах України або ті, що знаходяться поруч із тобою. Дізнайся як дістатися туди за допомогою Google-маршрутів.
Поруч з туристичними локаціями можна знайти кафе, ресторан або готель, переглянути їх рейтинги і відгуки відвідувачів, забронювати столик або номер.

Завдяки сайту туристи з України та всього світу можуть здійснити віртуальну подорож найцікавішими місцями нашої країни або дізнатися більше напередодні своєї поїздки, не відходячи від екрану комп'ютера.

Сервіс "Моя подорож"

Відмичай цікаві місця і одним натисненням кнопки, створи власний маршрут. Міняй порядок локацій, поки твій маршрут не стане ідеальним. Додай до нього опис та назву. Зберігай і поділися з друзями в соціальних мережах або по email.
Створюй свої авторські маршрути, додавай нові локації, пропонуй свої послуги і знайомся з новими людьми.Колекція 3D турів і 3D панорам


Зібрано кращі 3D-тури і 3D-панорами по цікавим туристичним місцям всієї України. На сторінці локації можна переглянути панорами і тури з різних ракурсів.

Аудіо-гід


До найцікавіших туристичних місць записані аудіо-гіди. Тепер щоб отримати інформацію про нове місце, досить просто запустити аудіофайл. Дізнаєшся найважливіше з динаміків свого смартфона, не відволікаючись від огляду локації.

Пошук місцевого гіда


На сайті представлені гіди, які пропонують свої послуги за різними напрямками, які можуть бути цікаві туристу. Гід-екскурсовод, гастро-гід, перекладач, водій. Турист може оцінити гіда по рейтингу і відгуками, відправити заявку або задати питання через форму зворотного зв'язку.

Опішнянська кераміка

опубліковано 22 серп. 2017 р., 12:20 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 19 трав. 2019 р., 05:07 ]

 
Посилання для цитування:
Етнічний символ української культури – Опішнянська кераміка : бібліогр. огляд-дайджест / [уклад. В. Вовк ; ред. В. Кучерява] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – К. : [б.в.], 2017. –  17 с.

Бібліографічний огляд-дайджест включає матеріали, у яких йдеться про яскраве і самобутнє опішнянське гончарське мистецтво, його історію, сучасний розвиток та майстрів-гончарів.

Матеріал стане у нагоді викладачам та студентам художніх факультетів навчальних закладів, учням загальноосвітніх шкіл та працівникам творчих професій, усім користувачам, які цікавляться даною темою.Автентична Україна

опубліковано 1 серп. 2017 р., 14:18 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 1 серп. 2017 р., 14:49 користувачем Tatyana Yakushko ]

Проект "Автентична Україна" з 3D-турами по музеях України просто неба - спільний проекту Міністерства культури та Google Україна

Щоб почати віртуальну подорож, потрібно вибрати на карті місце для відвідування, і за допомогою зручної навігації і голосового супроводу однією з трьох мов – українською, російською або англійською – ви зможете дізнатися цікаві факти з історії української культури. Завдяки 360-градусним панорамам можна не тільки прогулятися територією  і вивчити околиці, а й зазирнути всередину будинків і ознайомитися з  експозиціями.

Окрім того, за допомогою опції «Прокласти маршрут» можна перейти на Карти Google і скласти оптимальний варіант маршруту від свого місця розташування до обраного об'єкту. 

Віртуальна подорож по унікальним дерев'яним церквам Карпатського регіону проходить на картах Google в режимі Street View. Для запуску подорожі потрібно зайти на сайт  або вибрати місце, що цікавить на Google Картах.

Повний список церков, а також їх розташування дивіться нижче:
 • Церква Вознесіння Господнього, Ясіня, Рахівський район, Закарпатська область;
 • Церква Зішестя Святого Духа, Потелич, Жовківський район, Львівська область;
 • Церква Зішестя Святого Духа, Рогатин, Івано-Франківська область;
 • Церква Пресвятої Трійці, Жовква, Львівська область;
 • Церква Різдва Пресвятої Богородиці, Нижній Вербіж, Коломийський район, Івано-Франківська область;
 • Церква Святого Архангела Михаїла, Ужок, Великоберезнянський район, Закарпатська область;
 • Церква Святого Юра, Дрогобич, Львівська область;
 • Церква Собору Пресвятої Богородиці (Святого Дмитра), Матків, Турківський район, Львівська область.

 

Віртуальна подорож крізь історію життя різних регіонів країни, містить унікальні колекції етнографічних та архітектурних об'єктів XV-XIX ст.
У списку музеїв під відкритим небом:
 • Національний музей народної архітектури та побуту України (Пирогів)
 • Музей народної архітектури та побуту у Львові «Шевченківський гай» (Львів)
 • Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини (Переяслав-Хмельницький)
 • Закарпатський музей народної архітектури та побуту (Ужгород)
 • Центр народознавства «Мамаєва Слобода» (Київ)
 • Запорізька Січ - Національний заповідник «Хортиця» (Запоріжжя)
 • Резиденція Богдана Хмельницького (Чигирин)

Магія петриківського розпису

опубліковано 12 лип. 2017 р., 07:22 Tatyana Yakushko   [ оновлено 19 трав. 2019 р., 05:07 користувачем Державна бібліотека України для юнацтва ]

Ознайомтесь з бібліографічним списком "Магія петриківського розпису в культурній спадщині України"

Магія петриківського розпису в культурній спадщині України

Посилання для цитування:
Магія петриківського розпису в культурній спадщині України : бібліогр. список / [уклад. С. Настенко ; ред. С. Чачко] ; Держ. б-ка України для юнацтва. – К. : [б.в.], 2017. – 10 с.

Строї

опубліковано 19 бер. 2017 р., 06:52 Tatyana Yakushko   [ оновлено 19 бер. 2017 р., 07:17 ]

Проект «СПАДОК». Цикл коротких атмосферних роликів, присвячених українській культурі, традиціям, народним звичаям від їх витоків до сучасності. У 1-шій частині циклу «Національне святкове вбрання» ми покажемо, як у XIX-ХХ столітті виглядала українка в залежності від віку, соціальної приналежності та історико-культурної області проживання. Для цього ми відтворимо характерний для кожного регіону етнічний образ.


Героїні циклу «СПАДОК». Для зйомок у проекті були ретельно відібрані героїні – яскраві та самобутні представниці України, з різним характером, різного віку дівчата та жінки, які заворожують поєднанням простоти та достойності. Одним із облич проекту стала українська етно-співачка Росава. 

Над створенням роликів працювали: режисер Олексій Гуз, оператор Юрій Бакун, консультанти Марічка Квітка, Людмила Климук, героїня Софія Андрущенко, графіка проекту Signal Red, продюсер Олена Малкова. Окрема подяка Олені Янчук за натхнення.

У проекті «Спадок» звучать українські народні пісні, записані в сучасній обробці спеціально для циклу фолк-музикантами:

Ігор Сакач (музичний продюсер)
Максим Бережнюк (виконавець на традиційних духових інструментах, вокаліст)
Марія Квітка (вокалістка)
Анастасія Полетнєва (вокалістка)

Вільний доступ: 7 чудес України

опубліковано 23 бер. 2016 р., 14:43 Державна бібліотека України для юнацтва

Загальнонаціональна акція «7 чудес України» була започаткована Фондом Миколи Томенка «Рідна країна» у 2007 році.

Всеукраїнська акція «7 чудес України» задумувалася як прагнення показати українцям і світу історично значиме, архітектурно витончене, туристично привабливе, одним словом – красиве та унікальне обличчя держави, в якій ми живемо. Тут не хотілося згадувати традиційних пояснень сумних сторінок історії нашої країни. Ми, навпаки, прагнули продемонструвати велич української історії не лише у формі гіпотез і казкових легенд, а й по факту“, – говорить ініціатор проекту МИКОЛА ТОМЕНКО.

Станом на 2015 рік відзнято вже 40 фільмів про найкрасивіші, найважливіші та найцікавіші куточки нашої країни: 

«7 чудес України: замки, палаци, фортеці»: підготовлено 20 пізнавальних телепрограм про фіналістів цієї акції, які транслювалися провідними українськими телеканаламии. Диски з цими передачами було безкоштовно передано до освітньо-культурних закладів України.

«7 природних чудес України»: відзнято серію телевізійних програм про переможців та спецномінантів акції. DVD-диски із записами цих передач були безкоштовно поширені в освітніх закладах України.

«7 історико-архітектурних чудес України»: до диску увійшли 10 фільмів про переможців та спецномінантів всеукраїнської акції «7 історико-архітектурних чудес України». Диски безкоштовно поширювались у навчальних закладах України.

В 2016 р. Фонд Миколи Томенка «Рідна країна» на прохання багатьох освітян проголосил про вільний доступ до ціх фільмів.

Зараз їх можна переглянути онлайн та при бажанні завантажити звідси.

Додавайте youtube канал "7 чудес" до обраногоВіртуальні екскурсії музеями України

опубліковано 18 лист. 2014 р., 16:00 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 18 лист. 2014 р., 16:03 ]

1-10 of 12